• Добредојдовте во African Forest Timber Ltd

Добредојдовте во African Forest Timber Ltd

Скромен почеток

НАД 9 ГОДИНИ ИСКУСТВО ВО ИНДУСТРИЈА

African Forest Timber Ltd или Afotimber, се занимава со производство, преработка, производство и снабдување со одржливи африкански дрвени предмети и производи од тврдо дрво. African Forest Timber Ltd е роден уникатно фокусиран на дрвни бизниси во Африка.

Во 2014 година, African Forest Timber Ltd, ангажирана во глобалната трговија на пилено африканско тврдо дрво. Тие пораснаа и станаа водечки глобален трговец на африкански дрва и дрвени производи.
Денес, African Forest Timber Ltd е бизнис фокусиран на истражување и снабдување со одржлива пила, тврдо дрво и сродни производи низ целиот свет.

Ние даваме лиценца за околу 20,000 хектари граѓа од прашуми во заедницата во Камерун, како и за заедницата дождовна шума од 10,000 хектари во Нигерија и Гарбон. Секоја локација е опремена со најновата мобилна машина Lucas Mill, која е набавена во последните три до четири години. Исто така, инсталиравме складишта за сушење на воздух (АД) во целните региони, за да се осигураме дека сите операции и процеси можат да се завршат на лице место.

WBI делува како мост помеѓу секторот за производство на дрва во Западна Африка и глобалната индустрија што троши дрво. Нашите одржливи методи имаат за цел да ја задоволат растечката побарувачка за тврдо дрво кое е истовремено со висок квалитет и добра вредност.

 

Брзи Контакт

Барање за купување

  Зошто да изберете African Forest Timber Ltd за снабдување на вашата граѓа?

  Зошто да ја избереме нашата граѓа?

  African Forest Timber Ltd обезбедува сеопфатна палета на дрва, која може да се испорача во стандардни големини или да се исече според вашите точни барања и спецификации. Изберете граѓа од повеќе од 50 видови дрво, набавени и извезени од повеќе од 300,000 хектари одржливи шуми во западниот и централниот дел.

  • Дрвена граѓа се испорачува во големи количини, исечена според вашите специфични барања
  • Сушени на воздух или сушени во печка и или AIC оценети
  • Достапни во големи количини и погодни за низа професионални намени
  • Повеќе од 50 видови на дрво за да изберете
  • Стручно обработени во модерни пилани
  • Извор од одржливи африкански шуми

  Проекти за шумарство во африкански шумски дрва Ltd

  Со цел да ја покаже посветеноста на компанијата за заштита на зачуваните вредности во нејзините шуми, компанијата го обучи својот тим за истражување на акции за тоа како да ги идентификува HCVs.

  Сорти на граѓа

  Имаме пристап до разновидна палета на дрво низ нашите шуми, со повеќе од 50 видови тврди и меки дрва за избор. Истражете ги нашите производи подолу за да ги видите различните достапни зрна, бои и текстури, при што секое дрво има свои уникатни својства за да можете да го најдете совршеното дрво за вашиот проект. Без разлика дали ги сакате богатите црвени на Падук, структурната цврстина на борот или длабоките нијанси на тиково, можете да ги истражите сите овие и повеќе во нашата галерија на достапно дрво. Видете го целосна листа на граѓа овде, со листови со податоци достапни за секој производ.

  Преглед на купувачи

  Мир на умот знаејќи дека вашиот дом е изграден правилно, прв пат

  • Прочитавме лоши критики и се двоумевме пред да ја нарачаме, но немавме проблеми со нив, затоа што искрено, подоцна дознавме дека не е лесно да се оди со логистика и транспорт во Африка. Не слушнавме ништо околу 10 дена, па испративме потсетник по е-пошта. Потоа рекоа дека ќе ја добиеме нашата испорака следната недела и претходно ќе добиеме известување за потврда. Последователно добивме е-пошта во која се вели дека нашата нарачка ќе биде доставена во петок со потсетник во четврток, што е токму она што се случи. Услугата беше добра, иако ние би предложиле нежни поддвижувања на патот. Веќе обновивме нов договор за 1600 милиони3

   Слика на клиент
   • Екатерина
   • Русија
  • Нарачуваме 300 метри кубни африкански фазери на Ироко, и навистина сме импресионирани од квалитетот на облогата, испорачана порано од предложеното и ќе ја спакуваме. Многу подобра услуга од некои негативни критики би сакале да верувате. Подолго чекање од нормалното поради побарувачката и COVID-19, инаку опасно. Ќе се користи повторно најбрзо.

   Слика на клиент
   • Џонатан Луес
   • Обединето Кралство
  • Испораката траеше долго, со многу мала/лоша комуникација околу доцнењето. Дрвото пристигна комплетно натопено и покриено со густ калап. Сè уште се обидувам да го исушам повеќе од една недела подоцна од испораката, така што не можам да ги рамнирам/песокрам. African Forest Timber е добро место за тврдо дрво, но ќе треба добро да го следите пакувањето и изборот на агенцијата за испорака. Но, квалитетот е во ред.

   Слика на клиент
   • Дејвид Матинез
   • Мексико
  • Додека испораката првично беше одложена, нашите греди пристигнаа според ревидираниот распоред и бевме исклучително задоволни со квалитетот. Одлична услуга и добар квалитет на производите. Ќе ја користам оваа компанија неколку пати. Секогаш добрата комуникација со дрво и испорака е секогаш добра.

   Слика на клиент
   • Гај Кембел
   • Канада
  • Јас сум многу задоволен од 700 кубни метри африканско тврдо дрво што го купив од African Forest Timber Ltd. Тие се квалитетен производ со многу фер цена. Лесно се комуницира во секое време и нивната услуга беше многу ефикасна во текот на целиот период. Превозната компанија за испорака беше многу вешти и корисна. Ова беше втор пат што купувам од оваа компанија и ќе го правам тоа повторно. Силно се препорачува. Ви благодариме за одличната услуга од онлајн нарачката до љубезна и ефикасна испорака ќе им препорачам на другите и дефинитивно ќе ја користите African Forest Timber Ltd повторно добро направено

   Слика на клиент
   • ЛУНА СТУРАТ
   • Дизајнер
  • Кога повеќето други добавувачи немаа залиха во Германија, а јас дојдов преку African Forest Timber Ltd со токму она што ми требаше и кога ми требаше, тоа е 2 контејнери измешани табли со тврди зборови и греди, испораката беше според планираното. Добри цени, лесни за нарачка, добри цени за испорака. Единствениот проблем беше што не добив телефонски повик да кажам дека ќе испорачаат следниот ден, затоа не бев внатре. Испораката беше оставена на добро место и соседот ме подреди. Јас би ја препорачал оваа компанија.

   Слика на клиент
   • Рохит Шарма
   • Индија
  грешка: Содржина е заштитена !!